pocztówka z Niemiec

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

 

Biorąc pod uwagę szerokość geograficzną, w jakiej się teraz znajduję postanowiłam odwiedzić niemieckie miasto Goerlitz. Sąsiaduje ono z polskim Zgorzelcem. Przed II wojną było to jedno miasto, ale po ustaleniu nowych granic, miasto rozpadło się na dwie części. Granicą jest rzeka Nysa Łużycka. Od 2003 roku Zgorzelec i Goerlitz są Europa-Miastem i są połączone mostem imienia Papieża Jana Pawła II. Poniżej zdjęcie jednego z pomników, bo są dwa, po stronie polskiej i niemieckiej.

 

 

Widok na Nysę Łużycką z mostu. Dla dzieciaków była to ciekawe doświadczenie. Być w jednym kraju, przejść przez most i być w drugim. Nie mogli się nadziwić :)

 

 

 

Goerlitz jest miastem, w którym powstało wiele filmów, między innymi dwa moje ulubione "Bękarty Wojny" Quentina Tarantino i "Lektor" Stephena Daldry'ego.

 

 

 

Pieknie odrestaurowane kamienice to wizytówka Goerlitz, które ściągają turystów i filmowców. Ciewakowstką jest wsparcie finansowe anonimowego darczyńcy, który od 1995 roku, ofiarowuje co roku pół miliona euro dla miasta, z zastrzeżeniem, że pieniądze przeznaczone mają być na renowacje kamienic.

 

 

 

A na koniec widok na Goerlitz z polskiej strony, z Bulwaru Greckiego.

 

 

poniedziałek, 07 maja 2012

Przy Tierparku w Goerlitz znajduje się wystawa pt. "Klekocz mój dobry bocianie". Zgromadzono tu dwa tysiące eksponatów związanych z bocianami. Ten sympatyczny ptak dla ludzi jest wyczekiwanym zwiastunem wiosny, a także symbolem szczęścia, dostatku, płodności, to jemu oczywiście przypisuje się przynoszenie niemowląt.

Na terenie Tierparku mieszka kilka bocianów. Przy gnieździe zamontowano kamerę, dzięki czemu zwiedzający mogą na bieżąco obserwować życie rodzinne tych ptaków.

Obok wystawy znajduje się restauracja o intrygującej nazwie "Pod smażonym bocianem". Oczywiście bociany są pod ochroną i nie ma ich w menu. Na zdjęciu stoliki na zewnątrz tej restauracji.

Ostatni raz wpadłam tu tak na dobrą wróżbę w pierwszym miesiącu ciąży. Musiałam się dogadać z boćkami, żeby tym razem przytargali dziewczynkę.

Obiecali - słowa dotrzymali ;)

środa, 25 kwietnia 2012

Naturschutz Tierpark w Goerlitz należy do najmniejszych ogrodów zoologicznych na terenie Niemiec (zajmuje jedynie 5 ha ), ale pod względem jakości życia zwierząt do najlepszych. Znajduje się tu ok. 500 zwierząt. Szczególną atrakcją dla dzieci jest zagroda wiejska ze zwierzętami do głaskania.

O tej porze roku najciekawszym zajęciem jest obserwowanie kurczaczków :)

Można być nawet świadkiem wyklucia się takiego maleństwa. To okienko było bardzo oblegane przez dzieciaki :)

Wygrzewają się kurczaczki, wygrzewają się prosiaczki...

W ubiegłym roku Michelle na widok kucyka reagowała płaczem. W tym roku zaskoczyła wszystkich swoją odwagą i ufnością. Chętnie by wskoczyła na koń ;)

Wioska tybetańska

Na terenie ZOO znajduje się wiele gier edukacyjnych hołdujących idei - uczymy się bawiąc :)

W ten ciekawy sposób można na przykład poznać mieszkańców łąki.

Przekonaj się czy bliżej ci do człowieka czy do małpy? ;)