sobota, 15 października 2016

 

Byliśmy przejazdem w hrabstwie Cork, kiedy zrobiliśmy przerwę w podróży ze względu na dzieci. Znudzone bezczynnym siedzeniem w samochodzie, przyjęły z radością propozycję obejrzenia dzikich zwierząt z całego świata. W trakcie wizyty zauważyliśmy budowę nowych wybiegów, które staną się domem dla azjatyckich zwierząt i roślin. Tak więc w przyszłości warto będzie jeszcze raz tam zajrzeć. Park, jak wiele innych, które mieliśmy okazję odwiedzić, ma podobną misję - chronić gatunki, edukować i prowadzić badania na ich temat. Fota Wildlife Park znajduje się na wyspie Fota, 10 km od miasta Cork.

 

 

 

 

 

 

sobota, 01 października 2016

 

Kilka zdjęć wrzucam z dzisiejszego Festiwalu Kultur w Carlow.

W ubiegłym roku byłam tam wolontariuszem, dzień wcześniej pomagałam ozdabiać salę razem z moimi znajomymi ze szkoły.W tym roku jestem bardzo zajęta i nie mam czasu na wolontariat. Postanowiłam natomiast sfotografować festiwal i pokazać tę różnorodność kultur, jaką możemy się pochwalić w hrabstwie Carlow. Degustacja międzynarodowych dań - obowiązkowa :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elwira - nasza jedyna reprezentantka Polski ze stoiskiem rękodzieła. Maluje, robi na drutach, prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i dorosłych.

 

 

 

Na festiwalu można było wybić sobie młotem pamiątkową monetę.

 

 

 

Uderzanie młotem to zabawa nie dla mnie. Pewnie bym nawet nie trafiła w ten słupek, ale od czego ma się małżonka ;)

 

 

 

Pograć na bębnach każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej :)

Fajnie było spotkać ludzi, którzy chcą pokazać to co najlepsze ze swoich krajów - pyszne, domowe jedzenie, regionalne stroje, rękodzieło. Zawsze to odskocznia od tego co mamy na co dzień, i ile można się dowiedzieć. Do końca życia zapamiętam, jak wygląda flaga Mołdawii, po tym jak reprezentant tego kraju "oburzył się na mnie" za brak tej wiedzy ;)

 

 

niedziela, 25 września 2016

 

Roscrea to miasto położone w hrabstwie Tipperary. Byliśmy tam przejazdem, zatrzymując się na posiłek. Okazało się, że zaparkowaliśmy tuż pod zamkiem Roscrea i jak tu nie wstąpić, zwłaszcza że jeszcze było otwarte. Byliśmy ostatnimi gośćmi, bo tuż za nami zamknięto bramę. W związku z tym mieliśmy przewodnika tylko dla siebie :)

Zamek Roscrea został zbudowany z rozkazu angielskiego króla Jana w 1213 r. Na początku był drewniany, potem w 1332 wybudowano kamienny. W 1315 roku został przekazany rodzinie Butler, która miała ten zamek w posiadaniu aż do XVIII w. Zamek pełnił funkcję obronną, ale był też wykorzystywany jako więzienie. Można zajrzeć do lochów przez okno w podłodze.

 

 

 

 

 

W 1722 roku właścicielem zamku stał się Jan Darmer, który wybudował dla swojej rodziny Darmer House. Budynek w stylu królowej Anny jest częścią kompleksu zamku Roscrea. Można w nim obejrzeć ciekawe eksponaty. Niestety, jak to w takich miejscach bywa, obowiązuje zakaz robienia zdjęć wewnątrz budynku.

 

 

 

Przechodząc z jednego piętra na drugie nie mogłam się jednak oprzeć i zrobiłam chociaż zdjęcie kwiatom na oknie :) 

 

 

 

Za budynkami rozciąga się piękny, symetryczny ogród z fontanną w centralnym punkcie.

 

 

 

 

 

 

niedziela, 18 września 2016

 

Secret Valley Wildlife Park znajduje się w Clonroche w hrabstwie Wexford. Misją parku jest edukowanie odwiedzających na temat ochrony zagrożonych gatunków. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami dzieci uczą się do nich szacunku. W parku można spotkać lemury, króliki, kozy, osły, owce, konie, lamy, świnki morskie, pieski preriowe, żółwie, szopy, a nawet wielkie, egzotyczne owady. Zwierzęta można głaskać, karmić pod okiem opiekunów zwierząt np. karmienie mlekiem z butelki młodych kóz to dla dzieci ekscytujące doświadczenie. Przejażdżka na kucach, czy beczkowozem to atrakcja dla najmłodszych. Na miejscu jest plac zabaw i kawiarnia. Dolina otoczona jest mnóstwem zieleni, można pospacerować i zrelaksować się tu po ciężkim tygodniu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 03 września 2016

Marzenia się spełniają :)

Od dawna chciałam zobaczyć pokaz walk rycerskich i w końcu nadarzyła się okazja. Zamek Birr położony w hrabstwie Offaly zorganizował jarmark z okazji Heritage Week. Kiedy dowiedziałam się o planowanym turnieju rycerskim wiedziałam, że muszę tam być. Jarmark to oczywiście handel. Na straganach dominowały produkty dla myśliwych, mnie ten temat akurat kompletnie nie interesuje, za to zaciekawiła mnie wioska ze strojami i przedmiotami z dawnych czasów i oczywiście turniej rycerski. Rycerze dostarczyli mnóstwo emocji publiczności. Głowy spadały, ale na szczęście tylko kapuściane :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 28 sierpnia 2016

 

Koniec sierpnia w Irlandii oznacza coroczne święto Heritage Week czyli tydzień dziedzictwa narodowego. W tym roku wypada 20- 28 sierpnia. Program jest dość bogaty w wydarzenia i obejmuje zabytki na terenie całego kraju. Planowałam jedną wycieczkę - na jarmark do zamku Birr, o którym niedawno pisałam. Tak się jednak złożyło, że w międzyczasie zapisano mnie w szkole na inną wycieczkę na 25 sierpnia, również z okazji Heritage Week. Dzisiaj będzie o pierwszej, tej szkolnej wycieczce :)

Moone Abbey leży w hrabstwie Kildare. Zacznijmy od Moone Abbey Tower, który jest najlepiej zachowanym domem-wieżą w hrabstwie. Po latach świetności stał się niestety gołębnikiem. Odważni mogą wspiąć się na szczyt.

 

 

Moone High Cross to piękny, wysoki krzyż, arcydzieło wśród wysokich krzyży, a przetrwało do dzisiaj tylko 200 takich krzyży. Moone High Cross stanął pierwotnie w pobliżu klasztoru założonego przez św. Colmcille. Motywem przewodnim krzyża jest pomoc Boga w godzinie potrzeby, co ilustrują scenki biblijne np. Daniel w jaskini lwa. Rzeźby są świetnie zachowane.

 

 

 

Moone Abbey został przekazany Thomasowi Ashe (żołnierzowi Cromwella), a potem wydzierżawiony w 1748 roku dla Samuela Yeatsa, który natychmiast zlecił budowę Moone Abbey House. We wczesnych latach 1800 dom został spalony, z powodu sporu pomiędzy członkami rodziny. Po odbudowaniu kolejny potomek Yeatsów był ścigany za nadużywanie swojej pozycji do uwiedzenia kobiety z Castledermot. Rodzina popadła w problemy finansowe. Majątek został sprzedany w 1848 roku dla rodziny Caroll, w 1910 dla rodziny Boland, a od 1960 roku jest własnością niemieckiej rodziny Hohenlohe. 

 

 

Poniżej na zdjęciu budynek, gdzie mieszkają wolontariusze. Jedna z nauczycielek z mojej szkoły jest tu wolontariuszką, która za zakwaterowanie i wyżywienie utrzymuje porządek razem z grupą studentów z Niemiec i Francji.

 

 

 

 

Wnętrze Moone Abbey House, po obejrzeniu całego majątku rozsiedliśmy się tutaj na sofach, krzesłach i fotelach. Częstowaliśmy się ciastem Brownie, kawą i herbatą.

 

 

Mieliśmy jeszcze godzinę czasu do przyjazdu po nas autobusu, kiedy jedna z koleżanek z Hiszpanii postanowiła coś dla nas zagrać na fortepianie. Spodziewaliśmy się klasyki, a tu zaskoczenie, usłyszeliśmy muzykę z Titanica. To było najprzyjemniejsze czekanie na autobus w moim życiu :)

 

 

 

 Ps. Wkrótce kolejny wpis o Heritage Week  :)

 

niedziela, 21 sierpnia 2016

 

Na niedzielny spacer i zwiedzanie najlepiej wybrać się do Newtownbarry House and Gardens w miejscowości Bunclody w hrabstwie Wexford. Dom został wybudowany w 1883 - 1889, ogród jest jeszcze starszy, gdyż został założony za czasów poprzedniego domu Woodfield, na którego miejscu powstał Newtownbarry. Miejsce to zostało odrestaurowane i udostępnione dla publiczności w 2005 roku. Ogród posiada ciekawie dobrane kompozycje roślin. Na koniec obejrzeliśmy galerię obrazów. Znajduje się tu również kawiarnia i patio dla gości :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 14 sierpnia 2016

 

Zamek Birr w hrabstwie Offaly został wybudowany przez Anglo-normanów, lecz jego ostateczny wygląd pochodzi z 1860 roku. Otoczony jest pięknymi, wielokrotnie nagradzanymi ogrodami, w których znajdują się kolekcje roślin zbieranych przez hrabiów Rosse. Okazy są pamiątkami z podróży po całym świecie z ciągu ostatnich 150 lat. Teren zamku jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i relaksu. Romantyczne spacery po alejkach obsadzonych żywopłotem z grabu, lub ścieżki biegnące wzdłuż brzegów rzeki i jeziora. Kierując się szumem wody można dotrzeć do tajemniczego wodospadu.

Rodzina Parson, która jest właścicielem posiadłości zaprasza również do nowo przebudowanego Centrum Naukowego o charakterze interaktywnym. Znajdują się tu instrumenty astronomiczne, aparaty fotograficzne i dużo innych ciekawych przedmiotów. Wszystko to schodzi jednak na dalszy plan , kiedy to ujrzymy ogromny teleskop. W 1840 roku trzeci hrabia Rosse zaprojektował i zbudował największy (w tamtych czasach) teleskop  na świecie. Prawdopodobnie jest największym, zabytkowym instrumentem naukowym, który pracuje do dzisiaj.

Zamek Birr jest również ciekawym miejscem dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu plac zabaw z domkiem na drzewie, dmuchaną poduszką do skakania i domkiem Hobbitów.

Myślę, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 07 sierpnia 2016

 

Derreen Garden znajduje się w Lauragh w hrabstwie Kerry i jest położony na półwyspie, otoczony górami Caha. Obejmuje on 60 akrów terenu. W 1657 roku teren znalazł się w posiadaniu rodziny Fitzmaurice, która poprzez małżeństwo połączyła się z rodziną Lansdowne. Potem wynajmowano posiadłość wodzom lokalnego klanu O'Sullivan. W 1856 roku piąty markiz Lansdowne postanowił, że Derreen będzie letnim domem. W 1870 powstał ambitny projekt przetworzenia krajobrazu wokół domu. Nagie skały i zarośla przekształcił na leśny ogród z roślinami sprowadzonymi z całego świata. Znajduje się tu piękna kolekcja różaneczników, gaj bambusowy, eukaliptusy, paprocie drzewiaste, tuje, akacje. Teren leśny jest domem dla zwierząt takich jak: jelenie, wiewiórki, zające. W ogrodzie rozmieszczone są maleńkie domki dla wróżek, dodatkowa atrakcja dla dzieci. Niestety nie wszystko jest udostępnione dla zwiedzających. Obecnie właścicielami są potomkowie rodziny Lansdowne, którzy cenią sobie prywatność. Mimo to, warto obejrzeć ogród. Oprócz roślin można podziwiać niepowtarzalne widoki na góry i morze :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 31 lipca 2016

 

Ross Castle w hrabstwie Kerry został zbudowany pod koniec XV wieku i był rodową siedzibą klanu O'Donoghue, potem jednak zmieniał właścicieli. Był ostatnią twierdzą, która stawiała opór w krwawej kampanii Olivera Cromwella w XVII. Zamek wtedy przeszedł w ręce korony angielskiej. Od 1979 roku jest własnością Irlandii.

Trafiliśmy tam lekko zbaczając ze szlaku Ring of Kerry. Wnętrze zamku można zwiedzić tylko z przewodnikiem. Akurat trafiliśmy na dzień z darmowym biletami. Komnaty zostały gruntownie odrestaurowane, a wystrój wnętrza pochodzi z XVI i XVII wieku.

To jedno z tych cudownych miejsc, w których można przez chwilę przenieść się czasie... Warto go zobaczyć :)

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 23 lipca 2016

 

Będąc nad oceanem oczywiste było dla nas, że będziemy kupować do jedzenia pieczone ryby czy smażone kalmary. Dla odmiany, ( i ze względu na dzieci ) zdecydowaliśmy się pojechać do "The Strawberry Fields Pancake Cottage". Restauracja mieści się w starym ponad 200- letnim budynku, prowadzona przez rodzinną firmę i specjalizuje się w naleśnikach z różnymi dodatkami np. owocami, serem, szynką. Na miejscu wypróbowaliśmy kilka wersji, które stały się inspiracją do eksperymentów kuchennych w domu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 17 lipca 2016

 

W miasteczku Dingle warto zobaczyć Aquarium, które zostało otwarte w 1996 roku. Miejsce to prezentuje różne formy życia morskiego, oprócz ryb są tu też pingwiny, wydry i różne gatunki gadów. Znajduje się tu też centrum badań naukowych mające na celu ochronę gatunków morskich zwierząt poprzez dbałość o czystość mórz. Jest tu wiele atrakcji dla dzieci, na przykład  podwodny tunel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Aquarium można zobaczyć piękne, kolorowe ryby, ale nie wywołały one tyle radości co spotkanie z delfinem :)

Fungie to dziki delfin butlonosy, który mieszka w porcie Dingle od 1983 roku i stał się atrakcją ściągającą turystów z całego świata. Delfiny te żyją w grupach, ale trafiają się samotne osobniki. Fungie nie jest jednak samotny. Codziennie odwiedzają go łodzie z turystami i sama nie wiem czy delfin zabawia turystów, czy jest zupełnie na odwrót - turyści bawią delfina. W każdym razie obie strony mają mnóstwo radości. Jak ważny jest Fungie dla miasta Dingle świadczy pomnik na jego cześć :)

 

 

 

 

 

 

 

 

środa, 06 lipca 2016

 

Dingle w hrabstwie Kerry zaskoczyło nas ruchem turystycznym. Przypuszczam, że głównym celem turystów były odwiedziny delfina Fungie ( miejscowej atrakcji i symbolu miasteczka ). O nim będzie w następnym wpisie, ponieważ mam dużo ciekawych zdjęć z samego miasteczka i portu rybackiego. Jest tam dużo pubów i restauracji oferujących świeże ryby i owoce morza. Z czego chętnie skorzystaliśmy. Spacerom po mieście towarzyszyła irlandzka muzyka na żywo :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czwartek, 30 czerwca 2016

 

Kolejnym ciekawym miejscem na szlaku Ring of Kerry jest Kells Bay House & Gardens. Dom usytuowany jest nad zatoką, otoczony 17 hektarami ogrodu z roślinami podzwrotnikowymi. Spacerując szlakami rozciągniętymi pośród niespotykanych na co dzień roślin, można obejrzeć rzeźby dinozaurów wykonane z powalonych drzew. Olbrzymie paprocie dają złudzenie przeniesienia się w czasie do epoki tych zwierząt. Dla dzieci ogromna frajda :) Na miejscu  można zaopatrzyć się w palmy, paprocie czy sukulenty. Moją uwagę przykuła ładnie urządzona The Conservatory Cafe znajdująca się w oranżerii, gdzie można przysiąść na przekąskę ( kanapki, sałatki, ciasta i napoje ). Ogród, który zwiedziliśmy podczas słonecznej pogody dawał nam wrażenie pobytu w egzotycznym kraju... :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czwartek, 23 czerwca 2016

 

W Parku Krajobrazowym Killarney (hrabstwo Kerry) znajdują się trzy jeziora, jedno z nich to jezioro Muckross. Niedaleko brzegu stoi XIX wieczny, wiktoriański dom zwany od jeziora Muckross House. Zbudowany został w 1843 roku dla Henrego i Mary Herbertów. Kolejne pokolenia rodziny Herbert zajmowały ten dom przez prawie 200 lat. Piękny ogród roztaczający się wokół został założony w 1850. Dom odwiedziała  królowa Wiktoria w 1861 roku.

Na miejscu oprócz zwiedzania domu i ogrodu można zobaczyć tradycyjne farmy, przejechać się bryczką, zjeść posiłek w restauracji, a także zrobić zakupy lokalnego rękodzieła.

Muckross House otoczony jest pięknym, górzystym krajobrazem. Od frontu rozpościera się widok na jezioro. Miejsce to przyciąga wielu turystów, dla nas był to punkt obowiązkowy :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 35