poniedziałek, 04 stycznia 2016

 

Bardzo miło i przyjemnie spędziłam ten świąteczny czas z rodziną. Przede wszystkim dobrze się przygotowałam i zaopatrzyłam w świąteczne filmy, potrawy wyszły mi pyszne, a książki tradycyjnie dostałam pod choinkę. Jedynie na co mogłabym narzekać to huragany, jakie się przetoczyły przez Irlandię, ale i tak nie planowałam żadnych dalszych wycieczek. Kiedy się już uspokoiło wyskoczyliśmy na dłuższy spacer do Rathwood, gdzie można poobserwować sobie zwierzęta. Kilka zdjęć ze spaceru...

 

 

 

 

 

 

 

 

środa, 23 grudnia 2015

 

Pomimo przedświątecznej krzątaniny, znalazłam chwilę, aby wrzucić kilka zdjęć z wizyty u św. Mikołaja. Pod ścianą leżą pełne worki listów od grzecznych dzieci. Elfy zabawiają dzieci w poczekalni... a Mikołaj z każdym dzieckiem porozmawia i obdaruje prezentem  :)

 

 

 

 

 

 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim, niech te najbliższe dni będą najlepszym czasem na refleksję i podsumowania. Gdziekolwiek i jakkolwiek będziecie spędzali ten magiczny czas, niech będą to chwile spokoju, radości i miłości. A w Nowy 2016 Rok wejdźcie z energią, optymizmem i nadzieją... :)

 

 

piątek, 18 grudnia 2015

 

Jak tak dalej pójdzie, to chyba zamieszkam w Visual Art & The George Bernard Shaw Theatre, tak często tu bywam ;) W listopadzie  byłam na pięknym balecie pt. "Coppelia". Balet w  listopadzie to już moja tradycja. Ostatnio, po trzech godzinach ćwiczeń gramatycznych z angielskiego zorganizowano mojej grupie wyskok do Visual obejrzeć galerię. Potem wykonaliśmy szkice - bardzo relaksujące zajęcie. W najbliższą niedzielę z moją rodzinką jedziemy na spektakl dla dzieci "Piękna i Bestia". Dzisiaj jednak opiszę program kulinarny, który odbył się w Visual, a  na który dostałam niedawno zaproszenie.

Otóż irlandzka Top Chef Kuchni Catherine Fulvio zaprezentowała świąteczne, tradycyjne potrawy gotując na żywo. Program prowadziła prezenterka Colette Fitzpatrick dyskutując z Catherine i czterema gośćmi- ekspertami. Spotkanie miało na celu promocję lokalnych produktów żywnościowych z hrabstwa Carlow, z których wykonano potrawy. Sponsorem i inicjatorem tego wydarzenia było miasto Carlow, a występ był częścią programu Carlow Food Tourism Project.

Proponowany i przygotowany przez Fulvio obiad bożonarodzeniowy to: pierś z indyka nadziewana farszem z boczku, pieczarków z sosem masala, powidła z jabłek, żurawiny i imbiru, kapusta brukselka z parmezanem, pieczone ziemniaki, a na deser biszkopt z kremem i gruszkami w syropie. Cudowny zapach się roznosił po sali, ale zaszczyt degustacji dostąpili tylko eksperci, którzy następnie wyrazili swoją opinię. Natomiast każdy z uczestników spotkania otrzymał plik przepisów tychże dań.

Catherine Fulvio wydała kilka książek kulinarnych i prowadzi kulinarny program telewizyjny, a także posiada szkołę kulinarną. Jej pasja do gotowania jest bardzo inspirująca, a ja szczególnie przed świętami potrzebuję dodatkowej motywacji do przygotowania potraw świątecznych. Dzisiaj jeszcze na luzie, będę robić pierniczki z moją córeczką. Mamy zamiar świetnie się bawić podczas pieczenia i dekorowania :)

 

 

 

 

 

piątek, 11 grudnia 2015

 

Aby wewnętrznie się wyciszyć i duchowo przygotować do świąt Bożego Narodzenia, pojechaliśmy do Knock w hrabstwie Mayo. Jest to moja druga pielgrzymka do tego świętego miejsca. Przyjeżdżają tu pielgrzymi z całego kraju i z zagranicy. Knock jest miejscem szczególnym dla Irlandczyków tak, jak Częstochowa dla Polaków.

Wszystko zaczęło się tutaj 21 sierpnia 1879 r., wtedy to piętnaście osób było świadkami objawienia się Matki Bożej, św. Józefa i św. Jana Ewangelisty. Przez dwie godziny, w strugach deszczu, przy ścianie Kościoła Parafialnego w Knock odmawiano różaniec do cudownego zjawiska. Miejsce to zostało uznane przez Kościół Rzymsko-Katolicki za święte.

30 września 1979 r. przybył z pielgrzymką do Knock papież Jan Paweł II. W podarunku przekazał matce Bożej złotą różę, która została umieszczona w ścianie kościoła i można ją obejrzeć z za szyby.

Miejsce to ciągle się rozrasta odpowiadając na potrzeby osób przybywających z pielgrzymką. Poniżej piękna, nowoczesna bazylika.

 

 

 

 

 

 

Kaplica, w której odbywa się spowiedź.

 

Stary kościół, który stał się miejscem objawienia.

 

 

Tylna ściana kościoła, na której obserwowano objawienie, zostało obudowane i powstała nowa kaplica.

 

Wodę święconą ze źródła można zaczerpnąć po naciśnięciu okrągłego przycisku na łódce. Takich źródeł jest kilka w rzędzie.

 

Po lewej w gablocie, złota róża od papieża Jana Pawła II.

 

Tęcza - dla mnie osobiście symbol nadziei na lepsze jutro.

 

 

niedziela, 06 grudnia 2015

 

Prawdę mówiąc byłam przerażona, kiedy mając trzy latka dowiedziałam się, że rzekomo stary pan z długą brodą przyszedł w nocy i położył mi na poduszce prezent. Czekoladki były pyszne, zwłaszcza w tamtym zaopatrzeniowo kiepskim czasie, ale "fakt", że obcy facet zakradł się i chodził w nocy po domu i wszyscy się z tego powodu cieszą, jakoś nie mogłam ogarnąć. To było sprzeczne samo w sobie. Obserwując już moje dzieci widzę podobieństwo. Niski wiek dziecka oznacza płacz na widok pana z białą brodą i czerwoną kapotą. Im starszy wiek tym znośniej. Adam jest teraz na etapie "nie wierzę w św. Mikołaja, wiem że to przebieraniec, ale prezent mi się należy, bo to taki zwyczaj". Nie przyjmuje do wiadomości, że mógłby dostać na przykład rózgę;) Misia marzy i dopytuje się o Santa Claus już od wakacji. Nie może się doczekać spotkania z Mikołajem, prezentów i tego magicznego czasu świątecznego.

W tym roku pierwszym Swiętym Mikołajem, którego mieliśmy okazję zobaczyć był ten z Leighlinbridge. Szczególna postać, ponieważ zamiast przylecieć saniami zaprzęgniętymi w renifery, przyleciał do nas helikopterem.  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wtorek, 01 grudnia 2015

 

Kolejna rodzinna firma rękodzielnicza w hrabstwie Kilkenny :) Jerpoint Glass Studio zostało założone w 1979 r. przez Keitha i Kathleen Leadbetter. Wytwarza się tu ręcznie szklane przedmioty, które można nabyć obok w sklepie lub przez internet. Jest to rodzinny interes, prowadzony od ponad trzydziestu lat. Członkowie rodziny Leadbetter nie tylko zarabiają, ale też realizują się artystycznie w tworzeniu waz, dzbanów, kul, kielichów itd. Oto kilka zdjęć ze studia podczas pracy, a także gotowy towar do sprzedaży w sklepie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

piątek, 27 listopada 2015

 

W starym, pięknym młynie pochodzącym z 1503r. we wsi Bennettsbridge obok rzeki Nore ( hrabstwo Kilkenny), znajduje się fabryka ceramiki "Nicholas Mosse Pottery". Tym różni się od innych fabryk, że każde naczynie jest wykonywane ręcznie. Wszystko zaczęło się od małego Nicka, który w wieku 7 lat zachwycił się pięknem i możliwościami gliny, potem szlifował swój warsztat w Harrow w Anglii. Nicholas ożenił się z amerykańską artystką Susan i razem założyli ceramiczny biznes. Wzory są zarówno tradycyjne, pochodzące nawet z XVIII w. ale również nowe, które tworzy Susan Mosse, a inspirację czerpie z roślin otaczających ją we wsi Bennettsbridge. Wspaniale było poobserwować ludzi, którzy tworzą z pasją piękne, tradycyjne naczynia, zwłaszcza teraz, w czasach masowej produkcji. Warto docenić takie fabryki-perełki, jak Nicholas Mosse Pottery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wtorek, 24 listopada 2015

 

Zimno, jak to w listopadzie. W internecie też chłodem wieje. Byle otworzyć jakąś stronę portalu informacyjnego, a tam terroryzm i bombardowania. A ze sobą coś zrobić trzeba, aby nie chłonąć tego aż tak na maksa, bo nie da się żyć.

Listopad to jeden z najlepszych miesięcy nadających się do czytania książek. Ale to zajęcie przesłoniła mi teraz szkoła angielskiego. Ostatnio robiłam prezentację  na temat interesującego budynku ze swojego kraju. Wybrałam Zamek Królewski w Warszawie, pokazałam nie tylko zdjęcia kiedy zamek jest piękny i okazały, ale też zdjęcia, gdy go Niemcy palili i to co po nim zostało, czyli ruiny. Na koniec jak feniks z popiołów - pięknie odbudowany. Miałam tylko mały zgrzyt. W tekście, którego się potem nauczyłam, napisałam, że to "Nazi Germans" sfajczyli nam zamek, ale nauczycielka uważała, że lepiej będzie, gdy powiem samo Nazis. Na próbach trzymałam się wersji nauczycielki, ale jak przyszło do prezentacji wymsknęła mi się pierwotna wersja. Widać tak miało być. Nie sprawdzałam czy na sali byli Niemcy i jak się ewentualnie poczuli. Ogólnie z prezentacji jestem bardzo zadowolona, a choćby dlatego, że mimo iż nie jestem gadułą, raczej mrukiem bym powiedziała, to jak się trzeba zmobilizować nie tylko po polsku, ale i po angielsku mogę powiedzieć coś ciekawego publicznie. Ciągle dowiaduję się czegoś nowego o sobie...

Temat Zamku Królewskiego tak mnie natchnął, że zapragnęłam go zobaczyć osobiście. Bo prawda jest taka, że nigdy nie byłam w Warszawie i może czas najwyższy się tam wybrać. Sprawdzałam już ceny lotów i hotele na wiosnę i pomysł bardzo mi się spodobał. Do zabukowania powstrzymuje mnie sytuacja, która się teraz dzieje w Europie, chociaż w Polsce na szczęście spokojnie, ale co będzie za parę miesięcy? Nie chcę popadać w paranoję, ale trzeba zakładać też, że bezpieczniej będzie siedzieć w domu niż podróżować.

Póki co pocieszam się jutrzejszą wycieczką szkolną do Kilkenny, a także pielgrzymką do Knock w przyszłą niedzielę. A miałam siedzieć w domu i czytać... Książki patrzą na mnie z wyrzutem, a nie powinny bo w czasie huraganów byłam im wierna ;)

 

poniedziałek, 02 listopada 2015

 

Korzystając z całkiem przyjemnej i w miarę ciepłej jesieni, starałam się uchwycić te drobne szczególiki wokół siebie, które składają się na tę porę roku. Musiałam się spieszyć, zanim wiatr zerwie wszystkie liście z drzew. Najpierw odbyłam dużo spacerów bez aparatu, potem już wiedziałam co chcę "uwiecznić" i do dzieła. Miłą niespodzianką była pajęczyna na łące, którą przypadkiem zobaczyłam, ale zdarzyło się i fiasko, gdy rozszczebiotana córa spłoszyła mi wiewiórkę. W każdym razie delektujemy się ostatnimi ciepłymi dniami, a szeleszczące liście pod nogami to fajna zabawa :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

środa, 28 października 2015

 

Nawet nie wiedziałam kiedy, a zleciało 5 lat prowadzenia bloga. Pomysł na pisanie bloga narodził się po długiej refleksji na temat umykającego czasu. Chciałam zachować sobie na pamiątkę najciekawsze wspomnienia z mojego życia. Takie, do których warto wrócić i poczytać. Obejrzeć przy okazji najlepsze zdjęcia, jakie udało mi się w tym czasie zrobić. Cieszę się oczywiście, że mogę podzielić się tym z większą ilością osób, niż tylko rodzina i znajomi :)

 

 

Z tej okazji upchnęłam pięć świeczek na kawałku ciasta, tak symbolicznie, w końcu nie co dzień jest taka okazja. Na ucztę nie mogę was zabrać, ale pomyślałam sobie, że jest to okazja do pokazania Wam zdjęć z międzynarodowej degustacji, w której miałam okazję uczestniczyć. To już moja trzecia taka degustacja w tym roku.  Przypuszczam, że  w grudniu będzie kolejna okazja popróbować dań z różnych krajów, tym razem świątecznych. A więc... co my tu mamy dobrego ? :)

 

Irlandzki chleb z miodem i deser z ryżu i rodzynek.

 

Dania polskie, ze Słowacji, Meksyku...

 

Meksykańskie grzanki, polskie pierogi z mięsem, bigos i karmelowy wafel.

 

Słowackie knedle z truskawkami.

 

 Dania hiszpańskie w tym moja ulubiona tortlilla.

 

Dania brazylijskie, arabskie, z Turcji i Włoch.

 

Była wymiana przepisów, opowiadania o tradycjach związanych z niektórymi daniami i oczywiście objadanie się pysznościami.

 

Mam nadzieję, że kolejne 5 lat "Raptularza z Irlandii" będą jeszcze ciekawsze, niż poprzednie. Czego sobie i Wam życzę :)

 

sobota, 17 października 2015

 

Nie jestem entuzjastą cyrków ze względu na tresurę zwierząt. Dałam się jednak namówić córce na występ i spędziłyśmy razem ciekawie czas. Najbardziej spodobały się nam ( o dziwo!) psy. Pani, która je trenowała miała z nimi szczególną więź. Widać było, że zwierzaki podczas  występu przede wszystkim świetnie się bawią, a potrafiły naprawdę dużo. Podziwiam też umiejętności ludzi, wygimnastykowane ciała i poczucie humoru klownów. Kilka zdjęć z ostatniej niedzieli z występu cyrku "Gerbola" :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 11 października 2015

 

Muzeum "Dublinia", jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Dublinie :) Wystawa podzielona jest tematycznie na trzech poziomach. Na parterze znajdują się  Wikingowie. Tu można się dowiedzieć o ich trudnych wyprawach, uzbrojeniach, umiejętnościach i oczywiście o podbojach. Dla moich dzieci najciekawszą atrakcją okazał się alfabet runiczny. Na podstawie wikingowskich liter pisali swoje imiona. Fajna zabawa i jaka odkrywcza.

Pierwsze piętro przeznaczone zostało na czasy średniowieczne Dublina. Od czasów Strongbowa, aż po reformację. Oprócz najważniejszych wydarzeń z tego okresu, jak działania wojenne czy epidemie zarazy, są też weselsze akcenty, jak gry średniowieczne czy jarmark.

Drugie piętro poświęcone zostało odkryciom archeologicznym w Dublinie. Na tym piętrze nie można robić zdjęć. Przypuszczam, że to przez obecność oryginalnych przedmiotów z dawnych czasów. Mnie osobiście zainteresował krótki film, na którym można obejrzeć rozwój miasta poprzez wieki, a także reklamy filmów o akcji dziejącej się w czasach średniowiecznych. Przyznaję, że pod wpływem muzeum postanowiłam obejrzeć wszystkie sezony serialu "The Tudors". W chwili obecnej kończę oglądać czwarty sezon :)

Wracając do muzeum, na drugim piętrze znajduje się także kawiarnia i sklep z pamiątkami. Ale to jeszcze nie koniec zwiedzania. Budynek "Dublinii" dawniej był Kościołem św. Michała. Przy kościele stoi wieża, na którą można się wspiąć (96 schodów) i obejrzeć sobie przepiękny widok na współczesny Dublin. A za dodatkową opłatą można odwiedzić katedrę z XII w. przechodząc przez neogotycką bramę :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

poniedziałek, 21 września 2015

 

Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć dobrze zachowany średniowieczny zamek, to polecam Cahir położony w hrabstwie Tipperary. Cahir to irlandzka nazwa, jak uświadomiła mnie moja nauczycielka i czyta się ją "Keir". Zamek został wybudowany na skalistej wyspie na rzece Suir przez Conara O' Briena, księcia Thomondu. W 1372 roku zamek stał się siedzibą wielkiego rodu Butler, a w 1961 roku umarł ostatni Lord Cahir i zamek przeszedł na własność państwa. Warto obejrzeć Cahir Castle, ponieważ zachował on doskonale swoją pierwotną strukturę obronną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 13 września 2015

 

Dopiero za trzecim razem udało mi się obejrzeć Carlow County Museum. Wcześniej, tak przy okazji chciałam tam zajrzeć i niestety trafiałam na drzwi zamknięte. W końcu przygotowałam się do wizyty i sprawdziłam godziny otwarcia :)

Muzeum znajduje się w dawnym budynku klasztornym, przebudowanym w 2012 roku. Wchodzi się do niego przez biuro turystyczne Carlow, tak więc przy okazji można dowiedzieć się np.o ciekawych wydarzeniach kulturalnych na terenie hrabstwa i nie tylko.

Muzeum przybliża odwiedzającym historię, rozwój i dziedzictwo hrabstwa Carlow na przestrzeni wieków. Można również obejrzeć wiele interesujących obiektów archeologicznych.

 

 

 

 

Ręcznie rzeźbiona ambona z katedry Carlow, jest jedną z najbardziej znanych wśród obiektów w Irlandii.

 

 

 

 

 

Niezwykłe połączenie nowoczesnego stylu w zabytkowych pomieszczeniach było dla mnie miłym zaskoczeniem. Przyznaję się, że przykuło to moją uwagę bardziej niż same historyczne przedmioty :)

 

 

wtorek, 01 września 2015

 

W ostatnią niedzielę korzystając z tego, że mieliśmy Heritage Week w Irlandii, czyli tydzień dziedzictwa narodowego  ( 22 - 30 sierpnia) odwiedziliśmy Zamek Portumna. Z tej okazji wstęp był bezpłatny :)

Zamek Portumna znajduje się w hrabstwie Galway w pięknej okolicy nad jeziorem Lough Derg, rzeką Shannon i przy Portumna Forest Park. Wybudowany został w 1618 roku przez Richarda de Burge ( czwarty hrabia Clanricarde ), zamek stał się główną siedzibą rodziny de Burge przez ponad 200 lat. To jeden z pierwszych budynków w stylu renesansowym w Irlandii. Niestety pożar w 1826 roku wypalił wnętrze zamku. Od 1968 roku na podstawie badań archeologicznych i historycznych, Urząd Robót Publicznych rozpoczął prace konserwatorskie.

Na parterze  zamku znajduje się wystawa na temat historii i renowacji budynku oraz informacje o rodzinie de Burge. Można również obejrzeć wirtualną prezentację odbudowy zamku i jego wygląd w przyszłości.

Przed zamkiem mamy ogród różany, gdzie rośliny obsadzone są na geometrycznych rabatach. Bocznym wejściem można dostać się do XVII -wiecznego kuchennego ogrodu, gdzie rosną warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe uprawiane organicznie. Dzieci mogą się pobawić w dziko zarośniętym, wierzbowym labiryncie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33