niedziela, 25 września 2016

 

Roscrea to miasto położone w hrabstwie Tipperary. Byliśmy tam przejazdem, zatrzymując się na posiłek. Okazało się, że zaparkowaliśmy tuż pod zamkiem Roscrea i jak tu nie wstąpić, zwłaszcza że jeszcze było otwarte. Byliśmy ostatnimi gośćmi, bo tuż za nami zamknięto bramę. W związku z tym mieliśmy przewodnika tylko dla siebie :)

Zamek Roscrea został zbudowany z rozkazu angielskiego króla Jana w 1213 r. Na początku był drewniany, potem w 1332 wybudowano kamienny. W 1315 roku został przekazany rodzinie Butler, która miała ten zamek w posiadaniu aż do XVIII w. Zamek pełnił funkcję obronną, ale był też wykorzystywany jako więzienie. Można zajrzeć do lochów przez okno w podłodze.

 

 

 

 

 

W 1722 roku właścicielem zamku stał się Jan Darmer, który wybudował dla swojej rodziny Darmer House. Budynek w stylu królowej Anny jest częścią kompleksu zamku Roscrea. Można w nim obejrzeć ciekawe eksponaty. Niestety, jak to w takich miejscach bywa, obowiązuje zakaz robienia zdjęć wewnątrz budynku.

 

 

 

Przechodząc z jednego piętra na drugie nie mogłam się jednak oprzeć i zrobiłam chociaż zdjęcie kwiatom na oknie :) 

 

 

 

Za budynkami rozciąga się piękny, symetryczny ogród z fontanną w centralnym punkcie.

 

 

 

 

 

 

niedziela, 18 września 2016

 

Secret Valley Wildlife Park znajduje się w Clonroche w hrabstwie Wexford. Misją parku jest edukowanie odwiedzających na temat ochrony zagrożonych gatunków. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami dzieci uczą się do nich szacunku. W parku można spotkać lemury, króliki, kozy, osły, owce, konie, lamy, świnki morskie, pieski preriowe, żółwie, szopy, a nawet wielkie, egzotyczne owady. Zwierzęta można głaskać, karmić pod okiem opiekunów zwierząt np. karmienie mlekiem z butelki młodych kóz to dla dzieci ekscytujące doświadczenie. Przejażdżka na kucach, czy beczkowozem to atrakcja dla najmłodszych. Na miejscu jest plac zabaw i kawiarnia. Dolina otoczona jest mnóstwem zieleni, można pospacerować i zrelaksować się tu po ciężkim tygodniu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 03 września 2016

Marzenia się spełniają :)

Od dawna chciałam zobaczyć pokaz walk rycerskich i w końcu nadarzyła się okazja. Zamek Birr położony w hrabstwie Offaly zorganizował jarmark z okazji Heritage Week. Kiedy dowiedziałam się o planowanym turnieju rycerskim wiedziałam, że muszę tam być. Jarmark to oczywiście handel. Na straganach dominowały produkty dla myśliwych, mnie ten temat akurat kompletnie nie interesuje, za to zaciekawiła mnie wioska ze strojami i przedmiotami z dawnych czasów i oczywiście turniej rycerski. Rycerze dostarczyli mnóstwo emocji publiczności. Głowy spadały, ale na szczęście tylko kapuściane :)