poniedziałek, 21 września 2015

 

Jeżeli ktoś ma ochotę zobaczyć dobrze zachowany średniowieczny zamek, to polecam Cahir położony w hrabstwie Tipperary. Cahir to irlandzka nazwa, jak uświadomiła mnie moja nauczycielka i czyta się ją "Keir". Zamek został wybudowany na skalistej wyspie na rzece Suir przez Conara O' Briena, księcia Thomondu. W 1372 roku zamek stał się siedzibą wielkiego rodu Butler, a w 1961 roku umarł ostatni Lord Cahir i zamek przeszedł na własność państwa. Warto obejrzeć Cahir Castle, ponieważ zachował on doskonale swoją pierwotną strukturę obronną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 13 września 2015

 

Dopiero za trzecim razem udało mi się obejrzeć Carlow County Museum. Wcześniej, tak przy okazji chciałam tam zajrzeć i niestety trafiałam na drzwi zamknięte. W końcu przygotowałam się do wizyty i sprawdziłam godziny otwarcia :)

Muzeum znajduje się w dawnym budynku klasztornym, przebudowanym w 2012 roku. Wchodzi się do niego przez biuro turystyczne Carlow, tak więc przy okazji można dowiedzieć się np.o ciekawych wydarzeniach kulturalnych na terenie hrabstwa i nie tylko.

Muzeum przybliża odwiedzającym historię, rozwój i dziedzictwo hrabstwa Carlow na przestrzeni wieków. Można również obejrzeć wiele interesujących obiektów archeologicznych.

 

 

 

 

Ręcznie rzeźbiona ambona z katedry Carlow, jest jedną z najbardziej znanych wśród obiektów w Irlandii.

 

 

 

 

 

Niezwykłe połączenie nowoczesnego stylu w zabytkowych pomieszczeniach było dla mnie miłym zaskoczeniem. Przyznaję się, że przykuło to moją uwagę bardziej niż same historyczne przedmioty :)

 

 

wtorek, 01 września 2015

 

W ostatnią niedzielę korzystając z tego, że mieliśmy Heritage Week w Irlandii, czyli tydzień dziedzictwa narodowego  ( 22 - 30 sierpnia) odwiedziliśmy Zamek Portumna. Z tej okazji wstęp był bezpłatny :)

Zamek Portumna znajduje się w hrabstwie Galway w pięknej okolicy nad jeziorem Lough Derg, rzeką Shannon i przy Portumna Forest Park. Wybudowany został w 1618 roku przez Richarda de Burge ( czwarty hrabia Clanricarde ), zamek stał się główną siedzibą rodziny de Burge przez ponad 200 lat. To jeden z pierwszych budynków w stylu renesansowym w Irlandii. Niestety pożar w 1826 roku wypalił wnętrze zamku. Od 1968 roku na podstawie badań archeologicznych i historycznych, Urząd Robót Publicznych rozpoczął prace konserwatorskie.

Na parterze  zamku znajduje się wystawa na temat historii i renowacji budynku oraz informacje o rodzinie de Burge. Można również obejrzeć wirtualną prezentację odbudowy zamku i jego wygląd w przyszłości.

Przed zamkiem mamy ogród różany, gdzie rośliny obsadzone są na geometrycznych rabatach. Bocznym wejściem można dostać się do XVII -wiecznego kuchennego ogrodu, gdzie rosną warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe uprawiane organicznie. Dzieci mogą się pobawić w dziko zarośniętym, wierzbowym labiryncie :)