niedziela, 28 sierpnia 2016

 

Koniec sierpnia w Irlandii oznacza coroczne święto Heritage Week czyli tydzień dziedzictwa narodowego. W tym roku wypada 20- 28 sierpnia. Program jest dość bogaty w wydarzenia i obejmuje zabytki na terenie całego kraju. Planowałam jedną wycieczkę - na jarmark do zamku Birr, o którym niedawno pisałam. Tak się jednak złożyło, że w międzyczasie zapisano mnie w szkole na inną wycieczkę na 25 sierpnia, również z okazji Heritage Week. Dzisiaj będzie o pierwszej, tej szkolnej wycieczce :)

Moone Abbey leży w hrabstwie Kildare. Zacznijmy od Moone Abbey Tower, który jest najlepiej zachowanym domem-wieżą w hrabstwie. Po latach świetności stał się niestety gołębnikiem. Odważni mogą wspiąć się na szczyt.

 

 

Moone High Cross to piękny, wysoki krzyż, arcydzieło wśród wysokich krzyży, a przetrwało do dzisiaj tylko 200 takich krzyży. Moone High Cross stanął pierwotnie w pobliżu klasztoru założonego przez św. Colmcille. Motywem przewodnim krzyża jest pomoc Boga w godzinie potrzeby, co ilustrują scenki biblijne np. Daniel w jaskini lwa. Rzeźby są świetnie zachowane.

 

 

 

Moone Abbey został przekazany Thomasowi Ashe (żołnierzowi Cromwella), a potem wydzierżawiony w 1748 roku dla Samuela Yeatsa, który natychmiast zlecił budowę Moone Abbey House. We wczesnych latach 1800 dom został spalony, z powodu sporu pomiędzy członkami rodziny. Po odbudowaniu kolejny potomek Yeatsów był ścigany za nadużywanie swojej pozycji do uwiedzenia kobiety z Castledermot. Rodzina popadła w problemy finansowe. Majątek został sprzedany w 1848 roku dla rodziny Caroll, w 1910 dla rodziny Boland, a od 1960 roku jest własnością niemieckiej rodziny Hohenlohe. 

 

 

Poniżej na zdjęciu budynek, gdzie mieszkają wolontariusze. Jedna z nauczycielek z mojej szkoły jest tu wolontariuszką, która za zakwaterowanie i wyżywienie utrzymuje porządek razem z grupą studentów z Niemiec i Francji.

 

 

 

 

Wnętrze Moone Abbey House, po obejrzeniu całego majątku rozsiedliśmy się tutaj na sofach, krzesłach i fotelach. Częstowaliśmy się ciastem Brownie, kawą i herbatą.

 

 

Mieliśmy jeszcze godzinę czasu do przyjazdu po nas autobusu, kiedy jedna z koleżanek z Hiszpanii postanowiła coś dla nas zagrać na fortepianie. Spodziewaliśmy się klasyki, a tu zaskoczenie, usłyszeliśmy muzykę z Titanica. To było najprzyjemniejsze czekanie na autobus w moim życiu :)

 

 

 

 Ps. Wkrótce kolejny wpis o Heritage Week  :)

 

niedziela, 21 sierpnia 2016

 

Na niedzielny spacer i zwiedzanie najlepiej wybrać się do Newtownbarry House and Gardens w miejscowości Bunclody w hrabstwie Wexford. Dom został wybudowany w 1883 - 1889, ogród jest jeszcze starszy, gdyż został założony za czasów poprzedniego domu Woodfield, na którego miejscu powstał Newtownbarry. Miejsce to zostało odrestaurowane i udostępnione dla publiczności w 2005 roku. Ogród posiada ciekawie dobrane kompozycje roślin. Na koniec obejrzeliśmy galerię obrazów. Znajduje się tu również kawiarnia i patio dla gości :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 14 sierpnia 2016

 

Zamek Birr w hrabstwie Offaly został wybudowany przez Anglo-normanów, lecz jego ostateczny wygląd pochodzi z 1860 roku. Otoczony jest pięknymi, wielokrotnie nagradzanymi ogrodami, w których znajdują się kolekcje roślin zbieranych przez hrabiów Rosse. Okazy są pamiątkami z podróży po całym świecie z ciągu ostatnich 150 lat. Teren zamku jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i relaksu. Romantyczne spacery po alejkach obsadzonych żywopłotem z grabu, lub ścieżki biegnące wzdłuż brzegów rzeki i jeziora. Kierując się szumem wody można dotrzeć do tajemniczego wodospadu.

Rodzina Parson, która jest właścicielem posiadłości zaprasza również do nowo przebudowanego Centrum Naukowego o charakterze interaktywnym. Znajdują się tu instrumenty astronomiczne, aparaty fotograficzne i dużo innych ciekawych przedmiotów. Wszystko to schodzi jednak na dalszy plan , kiedy to ujrzymy ogromny teleskop. W 1840 roku trzeci hrabia Rosse zaprojektował i zbudował największy (w tamtych czasach) teleskop  na świecie. Prawdopodobnie jest największym, zabytkowym instrumentem naukowym, który pracuje do dzisiaj.

Zamek Birr jest również ciekawym miejscem dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu plac zabaw z domkiem na drzewie, dmuchaną poduszką do skakania i domkiem Hobbitów.

Myślę, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 07 sierpnia 2016

 

Derreen Garden znajduje się w Lauragh w hrabstwie Kerry i jest położony na półwyspie, otoczony górami Caha. Obejmuje on 60 akrów terenu. W 1657 roku teren znalazł się w posiadaniu rodziny Fitzmaurice, która poprzez małżeństwo połączyła się z rodziną Lansdowne. Potem wynajmowano posiadłość wodzom lokalnego klanu O'Sullivan. W 1856 roku piąty markiz Lansdowne postanowił, że Derreen będzie letnim domem. W 1870 powstał ambitny projekt przetworzenia krajobrazu wokół domu. Nagie skały i zarośla przekształcił na leśny ogród z roślinami sprowadzonymi z całego świata. Znajduje się tu piękna kolekcja różaneczników, gaj bambusowy, eukaliptusy, paprocie drzewiaste, tuje, akacje. Teren leśny jest domem dla zwierząt takich jak: jelenie, wiewiórki, zające. W ogrodzie rozmieszczone są maleńkie domki dla wróżek, dodatkowa atrakcja dla dzieci. Niestety nie wszystko jest udostępnione dla zwiedzających. Obecnie właścicielami są potomkowie rodziny Lansdowne, którzy cenią sobie prywatność. Mimo to, warto obejrzeć ogród. Oprócz roślin można podziwiać niepowtarzalne widoki na góry i morze :)