niedziela, 31 lipca 2016

 

Ross Castle w hrabstwie Kerry został zbudowany pod koniec XV wieku i był rodową siedzibą klanu O'Donoghue, potem jednak zmieniał właścicieli. Był ostatnią twierdzą, która stawiała opór w krwawej kampanii Olivera Cromwella w XVII. Zamek wtedy przeszedł w ręce korony angielskiej. Od 1979 roku jest własnością Irlandii.

Trafiliśmy tam lekko zbaczając ze szlaku Ring of Kerry. Wnętrze zamku można zwiedzić tylko z przewodnikiem. Akurat trafiliśmy na dzień z darmowym biletami. Komnaty zostały gruntownie odrestaurowane, a wystrój wnętrza pochodzi z XVI i XVII wieku.

To jedno z tych cudownych miejsc, w których można przez chwilę przenieść się czasie... Warto go zobaczyć :)

 

 

 

 

 

 

 

 

sobota, 23 lipca 2016

 

Będąc nad oceanem oczywiste było dla nas, że będziemy kupować do jedzenia pieczone ryby czy smażone kalmary. Dla odmiany, ( i ze względu na dzieci ) zdecydowaliśmy się pojechać do "The Strawberry Fields Pancake Cottage". Restauracja mieści się w starym ponad 200- letnim budynku, prowadzona przez rodzinną firmę i specjalizuje się w naleśnikach z różnymi dodatkami np. owocami, serem, szynką. Na miejscu wypróbowaliśmy kilka wersji, które stały się inspiracją do eksperymentów kuchennych w domu :)

 

 

 

 

 

 

 

 

niedziela, 17 lipca 2016

 

W miasteczku Dingle warto zobaczyć Aquarium, które zostało otwarte w 1996 roku. Miejsce to prezentuje różne formy życia morskiego, oprócz ryb są tu też pingwiny, wydry i różne gatunki gadów. Znajduje się tu też centrum badań naukowych mające na celu ochronę gatunków morskich zwierząt poprzez dbałość o czystość mórz. Jest tu wiele atrakcji dla dzieci, na przykład  podwodny tunel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Aquarium można zobaczyć piękne, kolorowe ryby, ale nie wywołały one tyle radości co spotkanie z delfinem :)

Fungie to dziki delfin butlonosy, który mieszka w porcie Dingle od 1983 roku i stał się atrakcją ściągającą turystów z całego świata. Delfiny te żyją w grupach, ale trafiają się samotne osobniki. Fungie nie jest jednak samotny. Codziennie odwiedzają go łodzie z turystami i sama nie wiem czy delfin zabawia turystów, czy jest zupełnie na odwrót - turyści bawią delfina. W każdym razie obie strony mają mnóstwo radości. Jak ważny jest Fungie dla miasta Dingle świadczy pomnik na jego cześć :)

 

 

 

 

 

 

 

 

środa, 06 lipca 2016

 

Dingle w hrabstwie Kerry zaskoczyło nas ruchem turystycznym. Przypuszczam, że głównym celem turystów były odwiedziny delfina Fungie ( miejscowej atrakcji i symbolu miasteczka ). O nim będzie w następnym wpisie, ponieważ mam dużo ciekawych zdjęć z samego miasteczka i portu rybackiego. Jest tam dużo pubów i restauracji oferujących świeże ryby i owoce morza. Z czego chętnie skorzystaliśmy. Spacerom po mieście towarzyszyła irlandzka muzyka na żywo :)